Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Gyakori betegségek az óvodában/iskolában: Bárányhimlő

Gyakori betegségek az óvodában/iskolában: Bárányhimlő
A bárányhimlő az a betegség, amiről már mindenki hallott, hiszen ez a leggyakoribb cseppfertőzéssel terjedő gyermekbetegség, mely leggyakrabban 3 és 10 éves között mutatja meg jeleit.

Általában télen és tavasszal robban be, de jó hír, hogy aki egyszer átesett rajta, vagy megkapta a védőoltást, jó eséllyel egy életre védett marad.

 

Tünetei

Általában fejen, a törzsön és a hason viszkető, piros „göbök” jelennek meg, melyek később átterjednek az egész testre, elgennyesednek, megszáradnak, pörkösödnek, és elkezdődik a gyógyulás. Ezt megelőző panaszok lehetnek: fejfájás, láz, étvágytalanság, rossz közérzet, fáradtság.

A hólyagok mennyisége az immunrendszer állapotától is függ: egészséges gyermekeknél enyhébb lehet a betegség lefolyása, azonban előfordulhat, hogy a hólyagok az egész testet beborítják. Megjelenhetnek a torokban, a szemben, de akár a húgycsőben és a végbélnyílást is befedhetik.

Felnőtteknél veszélyesebb lefolyású, mert könnyen komoly tüdőgyulladást okozhat, vagy a központi idegrendszerben okozhat kárt, mely akár bénuláshoz is vezethet.

 

A betegség lefolyása

Az első hólyagok megjelenése előtti 1-2 napban már fertőz, és ez a felváló pörkök leeséséig tart. A közösségből való elzárás általában a hólyagok leeséséig tart. A lappangási időt követően általánosságban 2 hét a betegség lefolyása. Amennyiben a beteg nem vakarja, piszkálja a hólyagokat, azok szépen eltűnnek és nyoma sem marad a fertőzésnek.

 

Kezelése

Mivel a betegség magától elmúlik, nem igényel különösebb ellátást. A beteg sok pihenést igényel, a viszketést érdemes kezelni, hogy ne keletkezzen hegesedés. Erre ma már többféle kenőcs és por is rendelkezésre áll. A körmöket érdemes levágni és tisztán tartani.

 

A bárányhimlő elleni védőoltás

A bárányhimlő megelőzhető védőoltással. Ez két adag vakcinát jelent azok számára, akik még nem estek át a betegségen. 2019 óta ingyenes és kötelező az oltás.

 

A bárányhimlő szövődményei

Mint a legtöbb betegségnek, a bárányhimlőnek is lehetnek szövődményei. Ezek az alábbiak:

  • bakteriális felülfertőzés, amely ótvar, bőrgyulladás vagy toxikus sokk szindróma formájában is megjelenhet;
  • tüdőgyulladás, mely légúti tünetek formájában érkezik, és a felnőtt betegekre veszélyesebb;
  • bárányhimlő utáni övsömör, mivel a két betegség vírusa ugyanaz, ha a szervezetben nem pusztul el a fertőzést követően a vírus, övsömör formájában, évek múlva megjelenhet.

A bárányhimlő ritkán súlyos kimenetelű: komolyabb szövődményeket általában immunbeteg, immunhiányos állapotban idézhet elő.

 

Forrás: https://greendex.hu/kesz-baranyhimlo-minden-amit-tudnod-kell-rola/

Az oldal tetejére