Jellemző egészségügyi panaszok ősszel többek között a vírusfertőzések, meghüléses betegségek, a gyomor- és bélproblémák, húgyúti fertőzések, valamint az allergia és az izületi problémák is.
Ennek több oka is van. Kevesebb napfényhez és D-vitaminhoz jutunk, így a szervezet védekezési folyamatai gyengülnek, a lehülő levegő nyálkahártyáink védelmi képességét igen próbára teszi, miután pedig mindenki visszatér a közösségbe, a cseppfertőzéssel terjedő vírusok is megtalálnak.
A közösségi betegségek szempontjából a legveszélyeztetettebb korosztály a bölcsödések és a kis óvodások. Nekik még nem fejlődött ki úgy az immunrendszerük, hogy megfelelően tudjanak védekezni a cseppfertőzéssel terjedő vírusos megbetegedéssel, mint például a hányás- hasmenés vírus, vagy húgyúti betegségek.
Ugyancsak bölcsödében, óvodában a leggyakoribb a kötőhártya-gyulladás, herpesz, tetű, rühesség, ótvar vagy a bélférgesség. A legfertőzőbb, szintén cseppfertőzéssel terjedő bárányhimlő vagy a skarlát is gyakori betegség, amit ha otthon átad a felnőttnek, sokkal komolyabb szövődményeket is okozhat.
Nem csak a vírusok és baktériumok okozhatnak gondot. Az ősz ugyanis küztudottan az allergiaszezon ideje. Számos allergén, mint mondjuk a parlagfű, a fekete üröm, csalánfélék, libatop félék és a füvek is ontják még magukból a polleneket.
Ilyenkor fordulnak az orvoshoz a leggyakrabban székrekedéses, bélgyulladásos problémákkal, amihez rézben hozzájárulhat a nehéz zsíros ételek fogyasztása, a fokozódó munkahelyi stressz és a kevesebb mozgás.
Az időjárásváltozás hatással van ránk, így mikor nyirkosra, hűvösre, változékonyra fordul az időjárás, az idősebbeknél ilyenkor kiújulhatnak vagy rosszabbodhatnak az izületi gyulladások, fájdalmak. Ezekre azonban idejében fel lehet készülni.
A felfázások, húgyúti betegségek és a női problémák is gyakoriak ősszel. A velükjáró kellemetlenségek mind megelőzhetőek kellő odafigyeléssel, nem csak réteges öltözködéssel, hanem a napi vízmennyiség biztosításável.
A legfontosabb, amit az ősz leggyakoribb betegségeivel szemben tehetünk, az az immunrendszer megerősítése, a szervezet vitamin- és ásványi anyag igényeinek biztosítása, valamint a megfelelő higiéniás szabályok alkalmazása.
Forrás: https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/fertozo_betegsegek/cikkek/a_leggyakoribb_oszi_betegsegek